Aktualności

Z wizytą u sąsiadów

  • 02-09-2016
  • Autor: Marzena Matusiak
Na zaproszenie Prezydenta Tarnopola Sierhija Nadala w dniach 26-28 sierpnia delegacja z powiatu nowotomyskiego wzięła udział w dorocznym święcie tego miasta, będącego jednym z ukraińskich partnerów samorządowych naszego powiatu. Do Tarnopola pojechali:  starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, członek zarządu Adam Pilc, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Komunikacji Społecznej Marek Nyćkowiak oraz członek Powiatowej Rady Rynku Pracy Emilia Michalczak – Woźniak.
 
 Wizyta była znakomitą okazją do zacieśnienia współpracy z Tarnopolem przez obecne władze samorządowe powiatu nowotomyskiego. Tarnopol jest miastem obwodowym Ukrainy z szeroko rozbudowanym potencjałem uniwersyteckim, dlatego też jednym z celów naszej delegacji było nawiązanie współpracy z uniwersytetami miasta Tarnopol – Państwowym Uniwersytetem Medycznym im. I.Ya.  Horbaczewskiego oraz Tarnopolskiem Uniwersytetem Technicznym im. I. Puluja.
W piątek, 26 sierpnia nowotomyscy samorządowcy spotkali się z Prezydentem miasta  Tarnopol Sierhijem Nadalem. Głównym tematem  rozmów było omówienie wspólnych działań umożliwiających mieszkańcom Tarnopola podjęcie  pracy na terenie powiatu nowotomyskiego.  Podczas wizyty starosta I. Kozecki przedstawił Prezydentowi Tarnopola barometr zawodów deficytowych powiatu nowotomyskiego  ze szczególnym wskazaniem na zawody, w których firmy działające na terenie powiatu nowotomyskiego mają znaczne problemy w pozyskaniu pracowników.  Kolejnym poruszonym tematem były zagadnienia związane z  rozszerzeniem współpracy gospodarczej pomiędzy Ukrainą a przedsiębiorcami z powiatu nowotomyskiego. Pokłosiem tej debaty było przyjęcie przez prezydenta Tarnopola zaproszenia wystosowanego przez starostę nowotomyskiego na konferencję gospodarczą, która odbędzie się w dniach 21-23 listopada 2016 roku w Nowym Tomyślu.
 Nowotomyska delegacja udała się również na spotkanie z rektorem Tarnopolskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego  im. I. J. Horbaczewskiego, profesorem Mykhaylo Korda. Podczas tej wizyty włodarz naszego powiatu zapoznał profesora z obszarami działalności Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu oraz zaproponował współpracę w zakresie odbywania przez studentów ukraińskiego uniwersytetu praktyk zawodowych w Polsce.  Podczas rozmów poruszony został również temat wymiany doświadczeń pomiędzy ukraińskimi, a polskimi ekspertami. Owocem roboczej wizyty delegacji powiatu nowotomyskiego w Państwowym Uniwersytecie Medycznym była obustronna deklaracja podpisania porozumienia o współpracy. O nawiązaniu partnerskich kontaktów rozmawiano także z rektorem Tarnopolskiego Uniwersytetu Technicznego im. Iwana Puluja profesorem  Petro Yasniy. Starosta nowotomyski przybliżył zaplecze techniczne wiodących nowotomyskich przedsiębiorstw oraz zaproponował podjęcie współpracy w zakresie odbywania przez studentów uniwersytetu praktyk zawodowych.  Podczas rozmów poruszony został również temat związany z możliwością nawiązania współpracy polegającej na zatrudnianiu w nowotomyskich firmach pracowników pochodzących z Ukrainy.
W trakcie wizyty w Tarnopolu nowotomyscy samorządowcy spotkali się także m.in. z delegacją z Gruzji i Litwy (przyjęto zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w tych państwach w celu podjęcia partnerskiej współpracy) oraz z polskimi delegacjami z Elbląga, Chorzowa, Suwałk i Nysy. Mając na względzie fakt, iż wspomniane polskie miasta także są samorządowymi partnerami Tarnopla podjęto inicjatywę zacieśnienia samorządowych kontaktów między wszystkimi polskimi miastami i powiatami, które współpracują z ukraińskim Tarnopolem.
Przedstawiciele powiatu nowotomyskiego uczestniczyli także w wielu wydarzeniach kulturalnych, a jednym z ważniejszych było bez wątpienia otwarcie pucharu świata i Europy w  sportach motorowodnych. Uczestniczyło w nich 35 zawodników z 12 krajów. Warto w tym miejscu dodać, że II eliminacje Mistrzostw Europy w klasie F 125 wygrał 68-letni Polak, mieszkaniec Buku - Henryk Synoracki. Nowotomyscy samorządowcy w trakcie spotkania z panem Henrykiem złożyli serdeczne gratulacje i wyrazili uznanie dla jego motorowodnej pasji.   Dni Tarnopola obfitowały w wiele imprez towarzyszących. Jedną z nich były targi mody, na które zaproszono polską delegację. Tam spotkani się m.in. z przewodniczącą Europejskiego Stowarzyszenia Klubów Winnicy, Elizavet Savchu.
W drodze powrotnej do Polski z inicjatywy starosty Ireneusza Kozeckiego zatrzymano się we Lwowie. Włodarz powiatu zaproponował, by nasza delegacja złożyła wiązankę kwiatów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. – Uważam, że będąc już na Ukrainie nie powinniśmy przejeżdżać obok Lwowa nie pamiętając o historii i poległych na tych ziemiach Polakach. Złożyliśmy kwiaty na Cmentarzu Orląt Lwowskich, a tym samym złożyliśmy hołd wszystkim poległym – powiedział strosta I. Kozecki.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją