Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaPowiatJesteś w dziale:

Powiat

Dyskutowali o potrzebach osób z niepełnosprawnościami

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Dyskutowali o potrzebach osób z niepełnosprawnościami
W poniedziałek, 18 września w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu - Marcinem Bramborem oraz Kierownikiem Zespołu Świadczeń i Rehabilitacji - Łukaszem Nyczkowskim. Omówiono zasady współpracy Centrum z Powiatową Społeczną Radą do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Ponadto przedstawione zostało sprawozdanie za rok 2016 z realizacji Powiatowego Programu Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Nowotomyskim na lata 2016 - 2026.
 
Członkowie PSRON poinformowani zostali o udziale Powiatu w monitoringu pn. „Monitoring działań jednostek administracji rządowej i samorządowej w województwie wielkopolskim w kontekście realizacji praw osób z niepełnosprawnościami i dostosowania do postanowień konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”, który realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od kwietnia 2017 r. do marca 2019 r. oraz osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu. Przedstawione zostały również korzyści z udziału w ww. programie dla instytucji.
 
Poruszony został również temat zorganizowania corocznego spotkania informacyjno-szkoleniowego z organizacjami pozarządowymi. Ustalono, że w tym roku ww. spotkanie odbędzie się w Powiatowym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, które mieści się w kompleksie budynków Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu. Rozmowy dotyczyły również przygotowania nowego „Programu Współpracy Powiatu Nowotomyskiego z fundacjami i organizacjami pozarządowymi w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych na lata 2018 – 20 …”.
 
Członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali i nie wnieśli uwag do projektu uchwały Rady Powiatu Nowotomyskiego zmieniający uchwałę nr XXII/190/2017 z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zamieszkujących na terenie Powiatu Nowotomyskiego, na które zostaną przeznaczone środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2017 roku.  
 
Spotkanie było również okazją do złożenia życzeń i gratulacji nowemu dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu.
 

78 rocznica napaści ZSRR na Polskę

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: 78 rocznica napaści ZSRR na Polskę
W niedzielę, 17 września w Poznaniu odbyły się uroczystości związane z 78 rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Obchody rozpoczęły się w kościele ojców Franciszkanów.
Po zakończonej mszy św. spod Pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie w imieniu mieszkańców wiązankę kwiatów złożył Wojewoda Wielkopolski, ruszył ulicami miasta Marsz Pamięci. Uczestnicy przeszli przez pl. Wolności, ul. 27 Grudnia, Fredry i al. Niepodległości pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru. Tam odbyły się główne uroczystości z asystą wojskową, gdzie parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych i kombatanckich, młodzież - oddali hołd ofiarom Sybiru. Obecny na uroczystościach starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki w imieniu mieszkańców Powiatu Nowotomyskiego złożył wiązankę kwiatów.
 
 

Zębowskie Grzybobranie

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Zębowskie Grzybobranie
W sobotę, 16 września w Zębowie odbyło się Grzybobranie. W programie poza zbieraniem grzybów zapewniono przybyłym na imprezę wiele atrakcji: m. in. prezentację talentów dzieci, występ kabaretu „Czesuaf” czy możliwość spojrzenia na Zębowo z lotu ptaka. Na zakończenie imprezy na scenie wystąpił zespół MIG, który znanymi piosenkami disco zachęcił do zabawy zebraną publiczność.
Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, Senator Jan Filip Libicki, starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, członek zarządu Powiatu Nowotomyskiego Adam Pilc oraz burmistrz gminy Lwówek.
 
 

10-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi "Cenne Krople" w Zbąszyniu.

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: 10-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi "Cenne Krople" w Zbąszyniu.
W sobotę, 16 września zbąszyński Klub Honorowych Dawców Krwi "Cenne Krople obchodził 10 - lecie swojego istnienia. Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele. Po niej barwny pochód ze sztandarami przemaszerował ulicami miasta do parku przy restauracji "Podzamcze". Na ręce prezes Klubu Doroty Michalczak składano serdeczne słowa uznania za wieloletnią działalność. W imieniu władz samorządowych powiatu nowotomyskiego serdeczne życzenia przekazał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego Leszek Leśny.
 

80 lat "Wesela Przyprostyńskiego"

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: 80 lat "Wesela Przyprostyńskiego"
W sobotę, 16 września starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki uczestniczył w jubileuszu 80-lecia zespołu ludowego z Przyprostyni założonego przez legendarną Antonię Woźną.
Zespół „Wesele Przyprostyńskie” powstał w 1937 roku i corocznie odtwarza miejscowy obrzęd weselny. Obchody 80 - lecia powstania „Wesela Przyprostyńskiego” rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, następnie ulicami Zbąszynia przejechały powózki konne. Część oficjalna wydarzenia kontynuowana była w Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu, gdzie odbył się niemal dwugodzinny występ zespołu. Następnie zaproszeni goście obecni na uroczystości złożyli Jubilatom życzenia oraz gratulacje. Starosta nowotomyski na pamiątkę tak zacnego jubileuszu przekazał grawerton upamiętniający 80-lecie "Wesela Przyprostyńskiego".
 
 
 
 

O wiklinie w Lichtenfels

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: O wiklinie w Lichtenfels
W dniach 16-17 września 2017 roku delegacja w składzie wicestarosta Tomasz Kuczyński, dyrektor Powiatowego Centrum Sportu Jakub Skrzypczak, pełnomocnik ds. SP ZOZ Marek Falkiewicz, Komisarz IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa Nowy Tomyśl 2019 Andrzej Pawlak oraz sekretarz Festiwalu Marzena Szułczyńska - uczestniczyła w spotkaniu z władzami lokalnymi miasta Lichtenfels - burmistrzem Andreasem Hügerich.

Oficjalna część rozmów odbyła się na Zamku Lichtenfels, podczas której wicestarosta Tomasz Kuczyński przedstawił treść listu intencyjnego skierowanego do lokalnych władz. Zawarto w nim proponowane płaszczyzny przyszłej współpracy m. in.: wspieranie kontaktów między szkołami zawodowymi, rozwój kontaktów między organizacjami sportowymi i instytucjami kulturalnymi, pomoc i współpraca w zakresie rozwoju gospodarczego obu powiatów. Istotnym punktem spotkania była prezentacja założeń organizacyjnych IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, który odbędzie się w Nowym Tomyślu w 2019 roku. Prezentacji dokonał komisarz Festiwalu - Pan Andrzej Pawlak, który jednocześnie zaprosił lokalną organizację plecionkarską do współorganizowania Festiwalu w charakterze partnera instytucjonalnego. Lichtenfels jest znaczącym w Europie ośrodkiem kształcenia zawodowego plecionkarzy i kultywowania tradycji plecionkarskiej.

Po oficjalnym spotkaniu delegacja miała okazję uczestniczyć w corocznym festiwalu plecionkarskim połączonym z trzydniowym tradycyjnym jarmarkiem. Uczestnikami festiwalu są plecionkarze z całej Europy będący gośćmi poprzednich edycji Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, jakie miały miejsce w Nowym Tomyślu.

Drugi dzień pobytu w Lichtenfels był okazją do obejrzenia wystawy 7 Salix & 7 Plejaden w Zamku Lightenfels oraz zwiedzenia niemieckiego Muzeum Plecionkarstwa w Michelau. Bogate zbiory Muzeum będące reprezentacją światowej kultury plecionkarskiej będą prezentowane podczas IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa Nowy Tomyśl 2019.

Marzena Szułczyńska

 

 

 

 

Z gratulacjami w Jordanowie

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Z gratulacjami w Jordanowie
Na zaproszenie Stowarzyszenia Trzeźwości „Dom” w Jordanowie i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy delegacja Powiatu Nowotomyskiego w składzie: wicestarosta nowotomyski Tomasz Kuczyński, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu Marcin Brambor, kierownik nowotomyskiego Środowiskowego Domu Samopomocy Anna Borowiak i artysta malarz Zdzisław Połącarz uczestniczyli w obchodach 15 - lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Jordanowie. Uroczystości obywały się w dniach 12-13 września w Jordanowie.
 
Z okazji tak doniosłego jubileuszu organizatorzy przygotowali konferencję naukową pt. „Miejsce Środowiskowych Domów Samopomocy w sieci oparcia społecznego”. Odbył się również XI piknik integracyjny osób niepełnosprawnych podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy w Małopolsce. Życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu na ręce kierownika jordanowskiego ŚDS Zbigniewa Koleckiego złożył wicestarosta nowotomyski Tomasz Kuczyński.
 
Przypomnijmy, że w czerwcu mieliśmy możliwość gościć pana Koleckiego w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu. Dyskutowano wtedy o możliwościach podjęcia współpracy na różnych płaszczyznach i wymianie doświadczeń.
 

Powstanie Akademia

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Powstanie Akademia
Akademia dobrego montażu powstanie wkrótce w Zbąszyniu. W środę, 13 września w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tego przedsięwzięcia uczestniczył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki i kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu Emilia Michalczak - Woźniak. Włodarz powiatu na ręce pomysłodawcy przedsięwzięcia - Szymona Kwaśnika - właściciela Firmy Kwaśnik przekazał serdeczne gratulacje. W wydarzeniu brali udział również samorządowcy, dyrektorzy szkół i instytucji.
 
 
 

W KOLDzie o grantach

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: W KOLDzie o grantach
W poniedziałek, 11 września starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, uczestniczył w spotkaniu starostów, burmistrzów i wójtów obszaru KOLD, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Dusznikach. Podczas spotkania Zarząd KOLD omówił zasady przyznawania grantów organizacjom pozarządowym oraz bieżące wydarzenia kulturalno-rekreacyjne. Zebrani dyskutując, przekazali swoje wnioski z punktu widzenia sektora publicznego.

VII Przystanek Biblioteka

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: VII Przystanek Biblioteka
W sobotę, 9 września przed nowotomyską Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną, jak co roku mieszkańcy Nowego Tomyśla twórczo i radośnie bawili się na Przystanku Biblioteka. W tym roku tematem przystanku były różne kulury świata.
Podczas plenerowej zabawy można było pogłębić swoją wiedzę odwiedzając pięć kulturowych przystanków: indiański, afrykański, słowiański, dalekowschodni, skandynawski, a także przystanek zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Bolewice.

Na zakończenie imprezy energetycznych, muzycznych wrażeń dostarczył zespół Czarodziejska, który był gościem Przystanku Biblioteka.
Obecny na przystanku starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki wręczył zwycięzcy losowania nagrodę ufundowaną przez Powiat Nowotomyski.
 
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 55

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2