Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaOświataJesteś w dziale:

Oświata

Nowoczesny zawodowiec - dobre praktyki, to dobre nawyki

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Nowoczesny zawodowiec - dobre praktyki, to dobre nawyki
W środę, 18 października w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się konferencja pt. „Nowoczesny zawodowiec - dobre praktyki, to dobre nawyki” zorganizowana przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Jednym z prelegentów był Łukasz Frański, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu, który przedstawił prezentację pt. „Partnerstwo w kształceniu zawodowym w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu”. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji, jako przykład dualnego kształcenia zawodowego, które trwa niezmiennie od ponad 50 lat.
 
Celem konferencji była promocja szkolnictwa zawodowego, zaprezentowanie dobrych praktyk w szkolnictwie zawodowym oraz przedstawienie doradztwa zawodowego we współczesnym systemie kształcenia.
 
 

Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Informujemy o możliwości składania wniosków o przyznanie stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli, kolegiów pracowników służb społecznych, studentów I i II stopnia jednolitych studiów magisterskich uczelni publicznych zameldowanych na stałe na terenie Województwa Wielkopolskiego.
 
czytaj dalej ›
Stypendium ma charakter pomocy socjalnej i jest wypłacane ze środków budżetowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
 
Terminy:
Uczniowie i studenci zameldowani na stałe na terenie powiatu nowotomyskiego składają wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu – budynek B, II piętro, pokój nr 87.
- uczniowie – do 25 września 2017 r.
- studenci    – do 20 października 2017 r.
O przyznanie stypendium mogą się ubiegać osoby spełniające następujące warunki :
1. uczą się lub studiują w trybie dziennym,
2. zameldowane są na terenie województwa wielkopolskiego,
3. w roku ubiegania się o stypendium nie ukończyły 28 roku życia,
4. uzyskały za poprzedni rok nauki średnią ocen:
            - uczniowie – minimum 4,21,
            - studenci – minimum 4,01,
5. znajdują się w trudnej sytuacji materialnej – średni miesięczny dochód netto uzyskany na jednego członka rodziny osoby wnioskującej o stypendium za poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczył 650,00 zł netto (wyjątek stanowią osoby samotnie wychowujące dzieci, gdzie kwota nie może być wyższa niż 740,00 zł  netto),
 
Dokumenty, w tym Regulamin oraz wzory wniosków i załączników dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego: KLIKNIJ TUTAJ
 
Wnioski są również do pobrania w Wydziale Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu – budynek B, II piętro, pokój nr 87.
 
czytaj dalej ›

Jubileusz "Staszica"

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Jubileusz "Staszica"
W sobotę, 10 czerwca Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu obchodził swoje 70 urodziny. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p. w. NMPNP. Kolejna część uroczystości odbyła się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury.
 
Tam odbył się jubileuszowy koncert, podczas którego na scenie zaprezentowali się nie tylko uczniowie, ale i również absolwenci szkoły. Koncert przeplatany był pokazami tańca, przemówieniami, wspomnieniami absolwentów, jak i nauczycieli oraz krótkimi scenkami humorystycznymi. Po części oficjalnej wszyscy absolwenci, nauczyciele, zaproszeni goście spotkali się na boisku szkoły, gdzie przy filiżance kawy mogli powspominać dawne czasy spędzone w murach „Staszica”.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu Powiatu Nowotomyskiego: starosta Ireneusz Kozecki, wicestarosta Tomasz Kuczyński, przewodnicząca Rady Powiatu Maria Galas, skarbnik powiatu Agnieszka Biegaj, kierownik Wydziału Organizacyjnego Emilia Michalczak - Woźniak.
 

XIV Konkurs Wiedzy o Powiecie Nowotomyskim

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: XIV Konkurs Wiedzy o Powiecie Nowotomyskim
W czwartek, 11 maja w zbąszyńskim Gimnazjum odbył się XIV Konkurs Wiedzy o Powiecie Nowotomyskim. Udział w nim wzięli gimnazjaliści ze  Zbąszynia, Chrośnicy, Opalenicy, Wąsowa i Michorzewa.
 
Uczniowie musieli wykazać się ogromną wiedzą na temat powiatu nowotomyskiego. Wszyscy napisali test, a najlepszych dziesięciu zmagało się w części ustnej. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Jan Gmerek z  Gimnazjum w  Opalenicy, drugie Olga Lauba - Gimnazjum w Zbąszyniu, a trzecie Julia Przewoźna z Gimnazjum w Michorzewie. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum w Zbąszyniu. Na drugim miejscu uplasowali się gimnazjaliści z Michorzewa, a trzecie miejsce przypadło gimnazjalistom z Opalenicy.
 
Nagrody i dyplomy zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu wręczyli: wicestarosta nowotomyski Tomasz Kuczyński, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu Marek Nyćkowiak oraz Monika Perz kierownik Referatu Obsługi Placówek Oświatowych Urzędu Miejskiego w Zbąszyniu.
 
 
 

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

W Lublinie odbyło się oficjalne podsumowanie 6. edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Wzięło w nim udział blisko 1000 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs popularyzuje wiedzę historyczną o losach działaczy niepodległościowego podziemia. Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni. Tysiące osób, tyle samo historii. Tych znanych i zapomnianych. Aż do teraz… multimedialne prezentacje, piosenki, prace plastyczne, wiersze i opowiadania. Pomysłów na przedstawienie historii żołnierzy niezłomnych było wiele. Szczególne gratulacje należą do laureatów i wyróżnionych 6. edycji ogólnopolskiego konkursu o Żołnierzach Wyklętych – 2017 r. W gronie wyróżnionych znaleźli się także uczniowie z Nowego Tomyśla: Klaudia Adamczak (Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra K. Hołogi w Nowym Tomyślu – praca literacka – Tytuł: „Jan Poplewski – założyciel młodzieżowej organizacji niepodległościowej Bi – Pi”. Opiekun: mgr Piotr Kościański) oraz Mikołaj Szułczyński (I Gimnazjum Akademickie w Nowym Tomyślu- praca multimedialna – Tytuł: „Henryk Józef Czarnecki”). We wtorek, 16 maja z dwójką wyróżnionych uczniów spotkał się starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki.

Rosomak w Koperniku

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Rosomak w Koperniku
Dzisiaj w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu odbyły się drzwi otwarte podczas których zaprezentowano nowy profil - militarno-sportowy klas w nowotomyskim Koperniku. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, którzy zaprezentowali Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak.
 
 
 
 

I Powiatowe Potyczki Językowe

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: I Powiatowe Potyczki Językowe
W czwartek, 11 maja w hali Powiatowego Centrum Sportu w Nowym Tomyślu, odbył się konkurs pod patronatem starosty nowotomyskiego pn. „I Powiatowe Potyczki Językowe”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Zawodowych i Policealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.
 
Potyczki językowe skierowane były do uczniów szkół gimnazjalnych z Powiatu Nowotomyskiego, którzy w sumie utworzyli 11 drużyn. Gimnazjaliści mieli za zadanie rozwiązać różnego rodzaju łamigłówki językowe, zarówno w języku angielskim jak i niemieckim. W pierwszym etapie drużyny zmierzyły się z 6 konkurencjami, które polegały m.in. na odsłuchaniu fragmentów piosenki oraz uzupełnienu brakujących fragmentów tekstu, a także grach słownych polegających na ułożeniu słów z rozsypanych liter. Do drugiego etapu zakwalifikowały się 3 drużyny, które uzyskały największą liczbę punktów. Pomiędzy etapami odbyła się krótka przerwa podczas której odbył się występ artystyczny Lucyny Knop, oraz krótki pokaz hobby Zuzanny Łopaty, uczennic Zespołu szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi.

W etapie finałowy, konkurencje były już bardziej skomplikowane i wymagały od uczestników znajomości wyszukanych słówek językowych oraz umiejętności opowiadania historii w języku obcym. Po ciężkich zadaniach nastąpiło ogłoszenie wyników, które przedstawiła dyrektor ZSZiL im. dra Kazimierza Hołogi - Elżbieta Helwing. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum w Zbąszyniu, drugie młodzież z Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, a trzecie miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. we Lwówku. Zmaganiom konkursowym przyglądali się sekretarz powiatu nowotomyskiego Ryszard Napierała oraz kierownik wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu Marek Nyćkowiak.
 
 
 

Dzień otwartych koszar

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Dzień otwartych koszar
W piątek, 28 kwietnia z okazji majowych świąt w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu zorganizowany został dzień otwartych koszar. Udział w wydarzeniu wzięła młodzież z gimnazjów w Nowym Tomyślu, Lwówku i Bolewic. Wyjazd zorganizowało Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, które nawiązało współpracę z międzyrzecką jednostką.
 
W ramach tych partnerskich relacji odbywała się będzie także współpraca z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu, do którego ogłoszono nabór do klasy militarno - sportowej. Oprócz możliwości zapoznania się ze sprzętem wojskowym młodzież miała okazję obejrzeć sprzęt i pojazdy policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej. Swe stoisko, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem miało w Międzyrzeczu również Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii z Bukowca.
 
 

Matematyczny sukces Staszica

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Matematyczny sukces Staszica
W czwartek, 20 kwietnia odbył się finał polsko-litewskiej Olimpiady Matematycznej „Euklides”, do którego zakwalifikowała się Martyna Pięta z nowotomyskiego Zespołu Szkół nr 2 im. St. Staszica. Uczennica klasy drugiej liceum pokonała swoich rówieśników w etapie szkolnym, rejonowym i w finale.
 
Po raz pierwszy w historii tej olimpiady Martyna zdobyła na równi z innym uczniem najwyższy wynik z możliwych, sto procent rozwiązanych zadań. Ponieważ nie przewidziano dwóch pierwszych miejsc, liczone były również punkty z etapu rejonowego, tu rywal Martyny okazał się lepszy i zdobył pierwsze miejsce. Jednak zważywszy, że Martyna jest uczennicą klasy biologiczno-chemicznej, bez rozszerzonej matematyki, uznać to można za sukces ogromny zarówno uczennicy, jak i nauczyciela prowadzącego- Tomasza Wlekłego. Szkołę cieszy ten sukces również z tego względu, że od nowego roku szkolnego ma powstać w niej nowy profil liceum - matematyczno-fizyczny, nazwany klasą Einsteina. Wielu innych uczniów Staszica przyznaje, że chętnie wybrałoby się na ten właśnie profil, gdyby istniał on wcześniej. Dlatego od przyszłego roku Staszic ma nadzieję witać w swoich progach więcej młodych, zdolnych uczniów klasy matematyczno-fizycznej.
 
ZS nr 2 im. S. Staszica
 

Dzień zawodowca

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Dzień zawodowca
W piątek, 7 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Zbąszyniu odbył się „Dzień Zawodowca”. Jest to kolejna edycja akcji, podczas której szkoła promuje kształcenie zawodowe, a zarazem wskazuje gospodarczy potencjał małych i większych firm z terenu gminy Zbąszyń. Podczas spotkania uczniowie trzecich klas gimnazjum mogli poznać pełną ofertę edukacyjną szkoły, jak i również ofertę podmiotów gospodarczych, zainteresowanych pozyskaniem młodych pracowników.
Celem spotkania było przybliżenie młodzieży gimnazjalnej rodzajów zawodów oraz możliwości realizowania kształcenia w zakresie praktycznej nauki zawodu. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele przedsiębiorstw, jak i zakładów rzemieślniczych, którzy przygotowali stoiska promocyjne, dzięki czemu przyszli uczniowie szkoły mogli zapoznać się z daną profesją, bądź zgłosić chęć odbycia praktyk zawodowych.

Na spotkaniu obecny był włodarz powiatu nowotomyskiego starosta Ireneusz Kozecki, który pogratulował  organizatorom inicjatywy.
 
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 15

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2