Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Oświata

Wojskowa w Międzyrzeczu

09-04-2018 | Autor: Kamil Kałek | drukuj |
Ilustracja do informacji: Wojskowa w Międzyrzeczu
Prezentujemy relację z wizyty klasy wojskowo-sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu w 17 WBZ w Międzyrzeczu.
W chłodny poranek pierwszego dnia ferii świątecznych klasa wojskowo-sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu wyruszyła na kolejne zajęcia zorganizowane przez żołnierzy batalionu logistycznego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Dzień służby zaczął się niewątpliwie od atrakcji, ponieważ licealiści mieli możliwość obserwacji ćwiczeń plutonów piechoty zmechanizowanej, wyposażonej w Kołowe Transportery Opancerzone (KTO) ROSOMAK z użyciem amunicji bojowej. Młodzież zajęła miejsce na wieży obserwacyjnej i kierowania ogniem, czyli nieco poniżej stanowiska dowodzenia ćwiczeniem. Uczniowie z zapartym tchem obserwowali poszczególne plutony nacierające na pasie taktycznym i prowadzące ogień z kbs Beryl i ręcznych granatników przeciwpancernych do celów ukazujących się. Co jakiś czas odzywały się również 30 mm działka zamontowane na Rosomakach oraz słychać i widać było eksplozje wybuchów. Żołnierze niszczyli cele, bronili zdobytego terenu, przeprowadzali kontrataki i osłaniali ogniem ewakuację uszkodzonych przez nieprzyjaciela transporterów oraz rannych. Po ok. 1,5 godz. obserwacji licealiści z klasy wojskowej przemieścili się w inne miejsce jednego z największych poligonów w Polsce, w celu realizacji szkolenia ogniowego.

Czekali tam na nich kolejni instruktorzy, którzy przeprowadzili zajęcia m.in. z zakresu budowy, rozkładania i składania kbs Beryl, danych taktyczno - technicznych granatów obronnych F-1 i zaczepnych RG- 42. Ta część zajęć zakończyła się wykonywaniem rzutów granatami na celność i odległość. Większość uczniów wykonała je na poziomie, który wzbudził uznanie żołnierzy zawodowych do tego stopnia, że jeden z granatów podobno jest poszukiwany do teraz.

Najciekawsze jednak i najatrakcyjniejsze okazały się zajęcia na symulatorze ŚNIEŻNIK. Uczniowie mogli sami prowadzić ogień do nacierającego nieprzyjaciela z kbk AK i RKM oraz do śmigłowców i wozów bojowych z RGP.PANC. Walka odbywała się w bardzo zróżnicowanym terenie: otwartym, leśnym i zurbanizowanym. To przedsięwzięcie - choć na wielkim ekranie symulatora - również zakończyło się sukcesem wojskowych z Kopernika.
Szkolenie zakończyło się wspólnym z żołnierzami ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, które po intensywnie spędzonym dniu smakowały wyjątkowo....
Po złożeniu życzeń świątecznych licealiści wyruszyli pełni wrażeń w drogę powrotną do domu, z wiarą, że następna wizyta w 17 WBZ będzie jeszcze ciekawsza, tym bardziej, że będzie to tygodniowy obóz szkoleniowy w maju br.
 

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2