Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaKulturaJesteś w dziale:

Kultura

Nagroda dla nowotomyskiego regionalisty

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Nagroda dla nowotomyskiego regionalisty
Muzealnicy i popularyzatorzy historii z Wielkopolski i województwa lubuskiego zostali w piątek, 7 grudnia w Poznaniu wyróżnieni nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Honorowe wyróżnienia czterem nagrodzonym wręczył prezes IPN Jarosław Szarek. Wśród laureatów znalazł się nowotomyski regionalista dr Zdzisław Kościański - autor ponad 600 publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym kilkunastu książek, m.in. dotyczących zbrodni katyńskiej, wojny 1939 roku, monografii miast.
 
Nagroda "Świadek Historii" jest przyznawana w poszczególnych regionach kraju osobom, a także stowarzyszeniom, instytucjom i organizacjom społecznym zasłużonym dla upamiętniania historii Polski i narodu polskiego w latach 1939–1989. Honorowane nią są też osoby i instytucje wspierające działania pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród laureatów znaleźli się także: Przemysław Bartkowiak (kierownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze), ks. Roman Dworacki (zaangażowany w badania związane z historią Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1945–1989), Tomasz Łęcki (dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu).
 
 

Odwiedziny Mikołaja

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Odwiedziny Mikołaja
W czwartek, 6 grodnia wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor, dyrektor SP ZOZ w Nowym Tomyślu Tomasz Przybylski wraz ze Świętym Mikołajem złożyli radosną wizytę w nowotomyskim Szpitalu Powiatowym. Odwiedzili wszystkich pacjentów, zarówno tych dużych, jak i małych. Nie pominięto również personelu szpitala, który czuwa nad prawidłowym jego funkcjonowaniem. Bez wątpienia jednak najwięcej radości wizyta przyniosła najmłodszym pacjentom. Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za wspaniały, płynący z głębi serca szlachetny gest.
 

Nowotomyskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Nowotomyskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
W niedzielę, 11 listopada w całym kraju odbyły się uroczystości związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W Nowym Tomyślu obchody święta rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy z udziałem Kompani Honorowej Wojska Polskiego z Międzyrzecza. Po zakończonej mszy mieszkańcy miasta, delegacje oraz zaproszeni goście przeszli ulicami Nowego Tomyśla na Plac Niepodległości, gdzie odbyły się główne obchody Święta Niepodległości.
Podczas uroczystości, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Tomyślu wyróżnił medalem okolicznościowym osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz kształtują pozytywny wizerunek terenowych organów administracji wojskowej. Wśród wyróżnionych znaleźli się m. in. starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, który otrzymał specjalną statuetkę okolicznościową, radny Rady Powiatu Nowotomyskiego Andrzej Wilkoński, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu Lucyna Kończal-Gnap oraz dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Beata Baran. Oddając hołd wszystkim pomordowanym za wolność Ojczyzny, delegacje wspólnie złożyły wiązankę kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Po zakończeniu uroczystości, wzdłuż ulicy długiej rozwinięto 100 metrową flagę, którą w marszu niepodległości nieśli mieszkańcy Nowego Tomyśla. Na czele marszu szła orkiestra dęta z Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty, harcerze oraz delegacje. Świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości zakończył koncert w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie wystąpili uczniowie z nowotomyskich szkół i przedszkoli. Na zakończenie uczestnicy mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni.
 
Zdjęcia: Wojciech Teleszyński.
 
 
 
 
 
 

O współpracy z Senegalem

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: O współpracy z Senegalem
W czwartek, 25 października starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki gościł przedstawicieli rządu Senegalu na czele z ambasadorem Senegalu w Polsce Amaduo Dabo oraz członków Komitetu Organizacyjnego IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. Rozmawiano o współpracy pomiędzy regionami, rozwoju plecionkarstwa oraz uczestnictwie przedstawicieli Senegalu w przyszłorocznym Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. Delegacja miała również okazję zwiedzić nowotomyskie firmy, szkoły i instytucje m.in.: Firmę Aesculap Chifa, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika, Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra K. Hołogi, Powiatowe Centrum Sportu, Młodzieżowe Centrum Podnoszenia Ciężarów oraz Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyslu.
 
 

Dzień seniora w Zbąszyniu

Ilustracja do informacji: Dzień seniora w Zbąszyniu
W sobotę, 12 października seniorzy z gminy Zbąszyń świętowali Dzień Seniora. Przybyłych na spotkanie, powitała przewodnicząca Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zbąszyniu - Maria Kostera-Kaniecka. Obecnie w organizacji zrzeszonych jest ponad 250 osób z terenu miasta i gminy. Życzenia od władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego przekazał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego Leszek Leśny oraz sekretarz powiatu nowotomyskiego Ryszard Napierała.
 

Wyprawa na Czarny Ląd

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Wyprawa na Czarny Ląd
W czwartek, 4 października grupa podopiecznych Stowarzyszenia "Rodzinka" odwiedziła Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Uczestnicy obejrzeli wiele gatunków dzikich zwierząt, zwiększyli swoją wiedzę na ich temat a także uczyli się szacunku do przyrody i właściwego podejścia do mieszkańców zoo. Największą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Afrykarium.
 
Wyjazd dofinansowany był ze środków PFRON, przekazanych przez Powiat Nowotomyski w ramach realizacji zadania pn.: ”Organizowanie lokalnych, regionalnych ogólnopolskich imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych wspierających ich aktywność w tych dziedzinach”.
 
Stowarzyszenie „Rodzinka”
 
 

VII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: VII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych
W czwartek, 11 października rozpoczęło się VII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Gospodarzem tegorocznego spotkania jest Powiat Nowotomyski. Dzisiaj starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki przywitał kolekcjonerów znaczków oraz wręczył symboliczne przypinki, będące pamiątką tego wydarzenia. Cieszymy się, że jako powiat możemy gościć miłośników uprawiania turystyki z całej Polski i nie tylko, a tym samych pokazać walory turystyczne naszego terenu. Z tej okazji Starostwo Powiatowe wydało nowy Znaczek Turystyczny z wizerunkiem budynku Sądu Rejonowego w Nowym Tomyślu. W programie imprezy jest również m.in. zwiedzanie Nowego Tomyśla wraz z Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, pałacu w Wąsowie i Chraplewie oraz kościoła drewnianego w Brodach.
 

Podsumowali Festiwal Smaków

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Podsumowali Festiwal Smaków
W czwartek, 11 października w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu spotkali się organizatorzy „Festiwalu Smaków”, który odbył się 29 września w Cichej Górze. Starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki wraz z wicestarostą Tomaszem Kuczyńskim pogratulowali inicjatywy przedstawicielom osób zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia wystąpili na scenie oraz tym, których pracy nie było widać.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Komisja Bezpieczeństwa i Porządku
W środę, 10 października w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, podczas której omówiono sprawy dotyczące bezpieczeństwa na terenie powiatu w mijającym okresie. Starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki podziękował członkom Komisji za zaangażowanie i pracę na rzecz mieszkańców powiatu nowotomyskiego.

Festyn pod dobrymi skrzydłami

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Festyn pod dobrymi skrzydłami
W niedzielę, 30 września w kościele pw. Michała Archanioła w Wytomyślu odbył się odpust i Festyn Parafialny „Pod dobrymi skrzydłami”. Wydarzenie zainicjowała msza święta odpustowa, której przewodniczył ks. Tomasz Buliński. Dalsza część uroczystości odbywała się na terenie przy kościele. Nie zabrakło atrakcji zarówno dla dzieci i dorosłych. Na scenie swoje talenty zaprezentowała młodzież i dzieci. Wspólnie z mieszkańcami Wytomyśla i proboszczem ks. Arturem Andrzejewskim świętowała również przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk i starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki.
 
1 2 3 4 5 6 ... 17

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2