Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Kultura

Wystawa "Ojcowie Niepodległości"

22-05-2018 | Autor: Kamil Kałek | drukuj |
Ilustracja do informacji: Wystawa "Ojcowie Niepodległości"
W poniedziałek, 21 maja na Placu Niepodległości odbyła się inauguracja biało-czerwonego szlaku w Wielkopolsce wraz z otwarciem wystawy „Ojcowie Niepodległości” z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Wystawa „Ojcowie Niepodległości” jest ekspozycją plenerową, składającą się z 10 wolnostojących ekspozytorów  trzyplanszowych na planie trójkąta foremnego. Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.
 
W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.
 
Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziła część edukacyjna w siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu – Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu, Podczas tej części zaprezentowali się najmłodsi uczniowie Szkoły Akademickiej a następnie dr Zdzisław Kościański wygłosił wykład o „Polskich drogach do Niepodległości”, następnie uczestnicy w marszu upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przeszli z biało-czerwoną flaga na Plac Niepodległości, gdzie złożono wiązankę kwiatów oraz oficjalnie otwarto wystawę. Wśród obecnych na uroczystości reprezentujący Powiat Nowotomyski znaleźli się starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz członek Zarządu Powiatu Adam Pilc.

Uroczystości zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Burmistrzem Nowego Tomyśla oraz Zespołem Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wydziałem Zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu oraz Stowarzyszeniem Kopernik NT w Nowym Tomyślu.
 
 

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2