Dzisiaj jest: Czwartek, 25 Kwiecień 2024 Imieniny: Marka i Jarosława
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Zapraszamy na szlak wikliny

  • 11-10-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W sobotę, 8 października w gminie Miedzichowo odbyła się impreza plenerowa popularyzująca szlak wikliny - jedną z najnowszych turystycznych destynacji na terenie powiatu nowotomyskiego. Promuje on tradycje plecionkarsko - wikliniarskie gminy Miedzichowo i gminy Nowy Tomyśl.
 
W Kinie za Rogiem w Bolewicach wyświetlono przedpremierowo film „Szlak Wikliny - Zapleciona przygoda”, przedstawiający przebieg szlaku i atrakcje jakie czekają na przemierzających go turystów. Jest ich sporo. Można zwiedzić m.in.: firmy i warsztaty wikliniarskie na terenie obu gmin, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, gospodarstwa agroturystyczne, fermę strusi, zagrodę z kozami, skosztować wyjątkowego octu jabłkowego, zobaczyć wiklinowe formy architektoniczne, czy największy wiklinowy kosz na świecie.Z kolei w skansenie Dymarki Miedzichowskie otwarto wystawę stałą „Na szlaku wikliny”, gdzie zaprezentowano archiwalne zdjęcia, ciekawe wiklinowe formy, w tym replikę  Wieży Marii na Czarcim Wzgórzu i Zwiadka - maskotkę gminy Miedzichowo i warsztat plecionkarza. Na zwiedzających czekał również poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Jabłonki Starej i pokaz filmu „Szlak Wikliny - Zapleciona przygoda”.
 
Wśród gości biorących udział w wydarzeniu znaleźli się m.in. Grażyna Brzezińska - zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Marcin Brambor -wicestarosta nowotomyski, Włodzimierz Hibner - burmistrz Nowego Tomyśla, Tadeusz Kołecki -  przewodniczący Rady Gminy Miedzichowo, Grzegorz Garczyński - nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice, Andrzej Chwaliński - kierownik Muzeum Wikliniarstwa
i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu i Ireneusz Witkowski - dyrektor biura LGD KOLD. Gospodarz gminy - wójt Stanisław Piechota podziękował za finansowe i merytoryczne wsparcie projektu, wyrażając nadzieję, że będzie się on dalej rozwijał i przyciągał coraz więcej turystów i osób zainteresowanych wikliniarstwem i plecionkarstwem. Wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor zwrócił uwagę na dobrą i efektywną  współpracę pomiędzy powiatem i gminami
w realizacji tego przedsięwzięcia.  
 
Przypomnijmy: szlak wikliny to projekt Gminy Miedzichowo, realizowany we współpracy z Powiatem Nowotomyskim i Gminą Nowy Tomyśl. Jednym z jego głównych celów jest promocja wikliniarskiego rzemiosła. Honorowy patronat nad projektem objął starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński. Różnego rodzaju wsparcia udzieliły także następujące instytucje: Województwo Wielkopolskie, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu i Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Patronat medialny nad projektem objęli: TVP3 Poznań, Głos Wielkopolski,  Dzień Nowotomysko - Grodziski i portal www.naszemiasto.pl
 
 
 

Podsekcja podnoszenia ciężarów klubu LKS "Budowlani-Całus" w bukowcu

  • 11-10-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W Bukowcu rozpoczęła działalność podsekcja podnoszenia ciężarów klubu LKS "Budowlani-Całus". Dzięki uprzejmości proboszcza Marcina Kubiaka młodym sportowcom udostępniona została salka w Domu Katolickim działającym przy parafii. Zajęcia prowadzi olimpijka z Rio de Janeiro - Patrycja Piechowiak. Wszystkich zainteresowanych zaprasza się w poniedziałki o godz. 15:30 i w środy o godz. 15:00. Oferta skierowana jest przede wszystkim dla młodzieży od 11 roku życia.

"Wielkopolskie Rozmowy o Klimacie"

  • 07-10-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W środę, 6 października na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się  I Konferencja inauguracyjna "Ku przyszłości...", która rozpoczęła cykl spotkań "Wielkopolskie Rozmowy o Klimacie". W debacie udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk: eksperci, politycy, samorządowcy, urzędnicy, społecznicy, przedstawiciele młodzieży, czy Kościoła. Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 
 
Konferencję otworzył Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że ochrona środowiska przyrodniczego i klimatu jest bardzo ważnym aspektem rozwoju zarówno na poziomie lokalnym, jak i regionalnym oraz globalnym. Powyższe okoliczności determinują konieczność przygotowania naszego Regionu do tych intensywnych procesów. Zależy nam na tym, aby zarówno starostowie powiatów, jak i włodarze wielkopolskich gmin a także wszyscy mieszkańcy naszego Województwa mieli szeroki dostęp do aktualnej sytuacji prawnej, najlepszych praktyk i wyzwań związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej w 2050 r. – powiedział Jacek Bogusławski. Wydarzenie to było okazją do wręczenia odznaczeń za zasługi dla województwa wielkopolskiego Pani Hannie Grunt oraz prof. dr. hab. Andrzejowi Mizgajskiemu. W debacie uczestniczył także wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor.
 
 
 
 

VII Rajd Harcerski "Na Szlaku"

  • 05-10-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W sobotę, 2 października w Nowym Tomyślu odbyła się VII Edycja Rajdu Harcerskiego „Na Szlaku”. Dzień ten, nie został wybrany przypadkowo, bo zaledwie kilka dni wcześniej obchodzony był Światowy Dzień Turystyki. W imprezie udział wzięli mieszkańcy z terenu powiatu nowotomyskiego oraz jednostki harcerskie z Nowego Tomyśla, Urbanowa, Ośrodka ZHP BUK oraz Szczepu Harcerskiego Stęszew. 
 
 
Trasa rajdu przebiegała przez malownicze tereny Gminy Nowy Tomyśl. Uczestnicy rajdu zmagali się z wieloma zadaniami zręcznościowymi. Po dotarciu na metę na wszystkich uczestników czekała harcerska kawiarenka, dmuchany zamek, strzelnica z broni pneumatycznej oraz łuku.  Podczas apelu kończącego Rajd nagrodzono wszystkich uczestników upominkami, a zwycięzcom wręczono puchary oraz nagrody rzeczowe.
 
I miejsce zajęła 11 Drużyna Harcerska "Płomień" z Urbanowa,
II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu,
III miejsce zajęła 16 DH Risum ze Stęszewa.
 
Tradycyjnie po zakończeniu rajdu odprawiona została polowa msza harcerska w intencji harcerzy. Mszę koncelebrował ks. Tadeusz Murawski. Zadanie to zostało dofinansowane z budżetu Powiatu Nowotomyskiego w ramach Otwartego Konkursu Ofert.
 
 

Otwarcie wystawy stałej w Miedzichowie

  • 04-10-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W sobotę, 9 października w skansenie Dymarki Miedzichowskie odbędzie się otwarcie stałej wystawy. Szczegóły na plakacie.

Udział Wielkopolan w III Powstaniu Śląskim

  • 04-10-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Obchody 100. Rocznicy III Powstania Śląskiego w Nowym Tomyślu zostały uczczone konferencją naukową pt. „Straże Pożarne. Udział Wielkopolan w III Powstaniu Śląskim”. Odbyła się ona w czwartek, 30 września
w auli Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji.
 
W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa słuchaczy na czele ze starostą nowotomyskim Andrzejem Wilkońskim. Prelegenci przedstawili m.in.: tło przebieg i rezultat III Powstania Wielkopolskiego oraz sylwetki strażaków, którzy brali udział w III Powstaniu Śląskim. Wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy. Pierwsza poświęcona była pamięci Henryka Czarneckiego ze zbiorów Dariusza Czarneckiego z Jastrzębska Starego. Druga przedstawiała wyposażenie, broń
i umundurowanie powstańców śląskich ze zbiorów Zbigniewa Kościana z Mysłowic.
 
Na konferencję zaprosili: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, WSPiA im. Mieszka I w Poznaniu - Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu, ZS nr 2 im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu,  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu oraz Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.
 
 
 

Odszedł Stanisław Rybarczyk

  • 04-10-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ŚP. Stanisława Rybarczyka Prezesa Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Nowym Tomyślu.  Łącząc się w smutku i żałobie, Rodzinie i Bliskim Zmarłego przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia. Zarząd i Rada Powiatu Nowotomyskiego wraz z pracownikami  Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu.
 

„Semper memores erimus” dla Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu

  • 04-10-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
We wtorek, 28 września starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński uczestniczył w Wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczej Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W trakcie konferencji Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu  zostało wyróżnione Kombatanckim Krzyżem Pamięci „Semper memores erimus”. Prestiżowe wyróżnienie przekazane zostało na ręce starosty nowotomyskiego przez prezesa Mariana Króla i przewodniczącego Kapituły Kombatanckiego Krzyża Pamięci Mirosława Grzędowskiego. Konferencja połączona była z promocją książki „Pamięć Wojny” pod redakcją prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha i Elżbiety Kazimierskiej.
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych jest największą organizacją kombatancką w Polsce. Ma charakter wielośrodowiskowy, zrzesza obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów.
 

Sportowo w Bolewicku

  • 04-10-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W gminie Miedzichowo, w środę, 29 września rozpoczęły się tegoroczne zmagania w rywalizacji szkół z terenu powiatu nowotomyskiego. W urokliwym Bolewicku, przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe, w których udział wzięło blisko 250 uczniów.  Zawody odbywały się w trzech kategoriach Igrzysk Dzieci (2009 i młodsi), Igrzysk Młodzieży Szkolnej (2007-2008) i Licealiady (2002 i młodsi). 
 
Dekoracji najlepszych reprezentacji szkół dokonali m. in.  wicestarosta nowotomyski – Marcin Brambor, przewodniczący Komisji Edukacji, Zdrowia, Sportu, Kultury i Polityki Społecznej – Jacek Pieprzyk. 
Osobny akapit pragniemy poświęcić nauczycielom wychowania fizycznego oraz wolontariuszom z ZS nr 1 w Nowym Tomyślu. Ponownie stanęli oni na wysokości zadania przygotowując i zabezpieczając trasy biegowe czy przeprowadzając starty i zmiany sztafet. Dziękujemy!
 
Poniżej prezentujemy wyniki zwycięzców:
Igrzyska Dzieci dziewcząt:
1. Szkoła Podstawowa w Opalenicy
2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Tomyślu
3. Zespół Przedszkolno Szkolny w Zębowie
Igrzyska Dzieci chłopców:
1. Szkoła Podstawowa Opalenicy  
2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Tomyślu 
3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu 
Igrzyska Młodzieży Szkolnej dziewcząt:
1. Szkoła Podstawowa w Zbąszyniu 
2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Tomyślu 
3. Zespół Przedszkolno Szkolny w Zębowie
Igrzyska Młodzieży Szkolnej chłopców:
1. Szkoła Podstawowa w Wojnowicach
2. Szkoła Podstawowa w Opalenicy 
3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu
Licealiada dziewcząt:
1. Zespół Szkół w Opalenicy 
2. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu
Licealiada chłopców: 
1. Zespół Szkół w Opalenicy 
2. Zespół nr 2 w Nowym Tomyślu 
3. Zespół Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu
 
Powiatowe Centrum Sportu w Nowym Tomyślu

Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. wielkopolskim

  • 04-10-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Ruszyła II edycja konkursu dla mieszkańców województwa wielkopolskiego pt. "Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. wielkopolskim". Pandemia wielu z nas zachęciła do eksplorowania najbliższej okolicy i poznawania uroków własnego regionu zamiast dalekich krajów. Podziel się ulubioną trasą rowerową odkrytą w regionie - może dzięki Tobie odkryją ją też inni.
 
 
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE
1. Stwórz pracę na temat „Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. wielkopolskim”, dołącz do niej zdjęcia i/lub wideo własnego autorstwa.
2. Prezentowana przez Ciebie trasa powinna znajdować się w większości w woj. wielkopolskim. Nie musi być oficjalnie wyznaczonym szlakiem rowerowym - liczymy na odkrycie również mniej znanych zakątków województwa.
3. Prześlij pracę wraz z wypełnionym i odręcznie podpisanym formularzem zgłoszeniowym na adres: konkurs@clicktrans.pl.
4. Oceniamy nie samą trasę, ale również atrakcyjność jej przedstawienia.
 
FORMA PRACY
- mapa + tekst - maks. 2 strony A4, format .doc/.docx/.pdf
- zdjęcia lub wideo (Twojego autorstwa) - format .jpg/.png/.pdf; maks. łączna wielkość plików graficznych - 9 MB
Zgłoszenia do 8.10.2021 r.
Wyniki ogłoszone zostaną 13 października na stronie konkursu.
Zwycięskie prace opublikowane zostaną na blogu transportowym.
 
Szczegóły (w tym formularz kontaktowy) znajdą Państwo na stronie
konkursu:
 
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.