Dzisiaj jest: Wtorek, 21 Maj 2019 Imieniny: Wiktora i Tymoteusza
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Rolkarskie Mistrzostwa w Borui Nowej

 • 20-05-2019
 • Autor: Marzena Matusiak
 • drukuj
W niedzielę, 19 maja w Borui Nowej odbyły się I Mistrzostwa o Puchar Starosty Nowotomyskiego w jeździe na rolkach dla dzieci do lat 14. Uczestnicy ścigali się na dystansach 100 metrów, 300 metrów, 800 metrów, 1 kilometra oraz 3,1 kilometrów. Na znakomicie przygotowanej przez Towarzystwo Rolkarskie Skate2City trasie, kibicowali nie tylko najbliżsi, ale i wielu mieszkańców naszego powiatu. Obecny był również wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor.
         
 
Inicjatywa zorganizowania imprezy rolkarskiej w powiecie nowotomyskim zrodziła się pod koniec ubiegłego roku, gdy w Nowym Tomyślu postanowiono rozpocząć zajęcia z nauki jazdy na rolkach dla dzieci. Treningi zaczęły cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, że mimo iż zaczynały się o godzinie 9.00 w soboty, hala sportowa zawsze wypełniona była po brzegi. Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu postanowiło wesprzeć społeczne działania sportowe rolkarzy. Niedzielne zawody pokazały, że było warto. Każde z dzieci otrzymało pamiątkowy medal oraz dyplom, a najlepsi w poszczególnych kategoriach puchary. Dekoracji zawodników dokonali: Marcin Brambor – wicestarosta nowotomyski oraz Tomasz Matusiak – radny Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu wraz z prezesami Towarzystwa Rolkarskiego Skate2City Piotrem Majewskim i Karoliną Uryzaj.
 
W trakcie zawodów na dzieci czekało wiele atrakcji. Był darmowy dmuchany zamek do skakania, pyszna grochówka, kiełbaska z ogniska, pyry z gzikiem i wiele innych smakołyków. Prawdziwym hitem okazały się warsztaty plecionkarskie prowadzone przez Pracownię Artex Agnieszki i Krzysztofa Pierzyńskich z Szarek. Najmłodsi mieli okazję samodzielnie wykonać wiklinowe koszyczki i na pamiątkę pobytu w Borui Nowej zabrać je do domu. Na koniec przyjechał wóz strażacki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Tomyśla.
Ogromne podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie imprezy składamy Towarzystwu Rolkarskiemu Skate2City, nowotomyskim harcerzom, Powiatowemu Centrum
Sportu, Radzie Sołeckiej Borui Nowej, darczyńcom oraz wszystkim, którzy pomogli, a postanowili pozostać anonimowymi.
 

Spotkanie KOLD

 • 20-05-2019
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W poniedziałek, 20 maja w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie starostów, burmistrzów i wójtów obszaru KOLD. Podczas spotkania Zarząd KOLD omówił zasady przyznawania grantów organizacjom pozarządowym oraz omówiono  bieżące wydarzenia kulturalno-rekreacyjne. Zebrani dyskutując, przekazali swoje wnioski  z punktu widzenia sektora publicznego. 
 
 

Inwestycja ucieszy uczniów

 • 17-05-2019
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W piątek, 17 maja w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi dokonano odbioru prac polegających na rozbudowie budynku szkoły.
Dzięki inwestycji szkoła zyskała nową elewację, nowe główne wejście do budynku, sekretariat oraz pięć sal lekcyjnych, z których od września będą w pełni mogli korzystać uczniowie. Dodatkowo w szkole zamontowana została winda oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. Obecny przy odbiorze prac wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor zapoznał się z efektami wykonanych robót.
 
 

XXI Obchody Dnia Godności

 • 17-05-2019
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W piątek, 17 maja w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyły się XXI Gminne Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor, Przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Renata Gruszka, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Łukasz Nyczkowski oraz dyrektorzy placówek oświatowych oraz instytucji na co dzień wspierających wychowanków, uczniów i rodziców, a także osoby, których Dzień Godności był obchodzony.
 
 
Podczas okolicznościowego wystąpienia, wicestarosta nowotomyski przekazał organizatorom wydarzenia okolicznościowy adres oraz symboliczny bukiet kwiatów. W imieniu Władz Samorządowych Powiatu Nowotomyskiego życzenia oraz gratulacje za wieloletni wysiłek i zaangażowanie włożone w pracę na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami na ręce Pani Emilii Wałęsy przekazała Przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Renata Gruszka.
Podczas blisko dwu godzinnej wspólnej prezentacji na scenie wystąpili wychowankowie i uczniowie siedmiu nowotomyskich placówek - Przedszkola nr 3, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej, Szkoły Podstawowej nr 3, I Akademickiej Szkoły Podstawowej, Przedszkola Specjalnego „Małpi Gaj” oraz  Środowiskowego Domu Samopomocy.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do obejrzenia prac plastycznych i technicznych wychowanków oraz na słodki poczęstunek.
 
 

XVI Konkurs Wiedzy o Powiecie Nowotomyskim

 • 15-05-2019
 • Autor: Kamil Kałek
 • drukuj
W środę, 15 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zbąszyniu odbył się XVI Konkurs Wiedzy o Powiecie Nowotomyskim. Udział w konkursie wzięły trzyosobowe drużyny reprezentujące następujące placówki:  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrośnicy, Szkołę Podstawową w Miedzichowie, Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy i  Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zbąszyniu.
 
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Agnieszka Bok z ZSP w Chrośnicy pokonując Klaudię Klimek ze Zbąszynia oraz Mieszka Mroczka z Opalenicy. Z kolei w klasyfikacji szkół zwyciężył Zbąszyń pokonując Chrośnicę i Opalenicę. Laureatom konkursu nagrody wręczył starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński. Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zbąszyniu i Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Koordynatorem i pomysłodawcą konkursowych zmagań jest pan Jerzy Sikuciński.
 

Zapraszamy na konferencję poświęconą pieczy zastępczej

 • 14-05-2019
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu zaprasza na konferencję dotyczącą pieczy zastępczej. Szczegóły na plakacie. 

XX Międzynarodowy Turniej tenisa ziemnego „Opalenica Cup”

 • 14-05-2019
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W dniach od 5 do 11 maja, Klub Sportowy Promień w Opalenicy zorganizował XX Międzynarodowy Turniej tenisa ziemnego „Opalenica Cup”. W zawodach udział wzięło 98 zawodników z trzynastu krajów, w tym wielu graczy ze ścisłej czołówki Europy. Patronem turnieju był jak zwykle burmistrz Opalenicy, a sponsorem turnieju firma „LOTOS” – sponsor strategiczny Polskiego Związku Tenisa. Ponadto impreza została dofinansowana ze środków Powiatu Nowotomyskiego oraz opalenickich firm: Drogopal, Drewnostyl i Hildebrand. Sędzią naczelnym był Krzysztof Malczyk z Krakowa. Sędziowie główni: Józef Poteralski, Łukasz Kędzior, Łukasz Kalinowski i Piotr Szymański, a dyrektorem turnieju Szymon Skrzypczak z Opalenicy. 
W poniedziałek 6 maja odbyła się uroczystość otwarcia zawodów, podczas której Tomasz Szulc – burmistrz Opalenicy wręczył specjalne podziękowania Pełnomocnikowi Zarządu PZT ds. Sportu Wojciechowi Andrzejewskiemu z Warszawy oraz Józefowi Poteralskiemu, sędziemu z Zabrza za wybitne zasługi w rozwój tenisa, a także promocji naszego miasta. Podczas Ceremonii Otwarcia obecny był Andrzej Wilkoński - starosta nowotomyski oraz Jakub Skrzypczak - dyrektor Powiatowego Centrum Sportu w Nowym Tomyślu. Ceremonię otwarcia uświetnił występ opalenickiego zespołu muzycznego Sounds Good oraz Mażoretki ze Szkoły Podstawowej z Opalenicy. 
Od 7 do 11 maja toczyły się zacięte pojedynki w grzej pojedynczej i podwójnej najlepszych czternastolatków z Polski i Europy. Ostatecznie grę pojedynczą dziewcząt wygrała Polka Weronika Ewald, która pokonała w finale koleżankę z reprezentacji Zuzannę Bednarz. W grze podwójnej tryumfowały również Polki, Daria Górska i Kamila Popławska, pokonując w finale duet ukraińsko – niemiecki Stanislava Shulzenhko/Anna Petković. Natomiast u chłopców finał singla wygrał Kilian Feldbausch ze Szwajcarii. W finale wystąpił Marc Majdandzic z Niemiec. Grę podwójną chłopców wygrała para czeska Petr Brunclik/Petr Panacek po zwycięstwie z polskim deblem Igor Kubalka/ Nikodem Barcik. Podczas zakończenia turnieju przy wręczaniu dyplomów, pucharów i nagród rzeczowych obecny był Jakub Skrzypczak. Współorganizatorem turnieju było Centrum Kultury i Bilblioteka oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opalenicy.
 

Biblioteka potrzebna jest wszystkim!

 • 14-05-2019
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Kilka słów o zbąszyńskiej bibliotece w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu poza statutowymi działaniami stara się poszerzać swoją ofertę nie tylko czytelniczą, ale też kulturalno-edukacyjną dla odbiorców w każdym wieku. Aby sprostać zapotrzebowaniu mieszkańców na atrakcyjne wydarzenia i imprezy, pracownicy starają się pozyskać dodatkowe środki, aplikując w różnego rodzaju naborach dotacyjnych. Tylko w ubiegłym roku na działalność propagującą czytelnictwo, dziedzictwo kulturowe regionu i edukację najmłodszych pozyskaliśmy 67 053,33 zł. W tym roku jest już pewne, że z różnych źródeł Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu pozyskała 77 100 zł na różne, często niestandardowe działania, promujące czytelnictwo.
 
Jako bibliotekarki stawiamy przede wszystkim na zainteresowanie książką, staramy się zwiększać liczbę aktywnych czytelników i dajemy możliwość uczestnictwa w wielu spotkaniach i wydarzeniach promujących literaturę. Nie zawsze robimy to w konwencjonalny sposób, często swoje pomysły realizujemy w przestrzeni miejskiej lub jedziemy do pobliskich wsi. W ten właśnie sposób działałyśmy w projektach dofinansowanych przez MKiDN w ramach Programu „Partnerstwo dla książki” – „Biblioteka Powsinoga” czy też „Biblioteka na Plaży”. Latem 2019 kontynuujemy obydwa projekty, już w lipcu przenosimy naszą bibliotekę na plażę miejską „Łazienki”, gdzie poza otwartym dostępem do literatury zorganizowany zostanie cykl zajęć i zabaw nie tylko dla zbąszyńskich dzieci, ale też dla odwiedzających nas w okresie wakacyjnym małych turystów. Zamiłowaniem do książek chcemy również zachęcić kolejnym projektem dofinansowanym przez Fundację Santander. Z otrzymanych środków powstają zaprojektowane przez dzieci mikrobiblioteki, które zostaną umieszczone w przestrzeni miasta i będą typowymi książko-dzielniami. Dodatkowo zaplanowany w projekcie bibliorower będzie dowoził książki do osób, które z różnych przyczyn nie mogą naszej książnicy odwiedzić.
Jako zbąszynianki mieszkające w Regionie Kozła stawiamy na edukację regionalną. Organizujemy i przeprowadzamy warsztaty związane z naszą rodzimą kulturą, zajmujemy się lokalną tradycją i historią regionu, gwarą i kulinariami. Nasze działania nie ograniczają się jednak tylko do zajęć z najmłodszymi i dziećmi w wieku szkolnym. Przy wsparciu LGD Regionu Kozła mamy możliwość przeprowadzania warsztatów dla nauczycieli i edukatorów, którzy pozyskaną wiedzą przekazują w szkołach i przedszkolach. W czerwcu tego roku po raz pierwszy będziemy organizatorami „Małego Taboru Koźlarskiego” dofinansowanego z programu „Patriotyzm jutra” – tygodniowej imprezy przeznaczonej dla dzieci, ich rodziców i osób chcących poznać naszą kulturę ludową.
Jako osoby ciekawe świata zapraszamy na spotkania autorów i reportażystów przemierzających wszystkie zakątki naszego globu na „własną rękę”. W programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa” już dwukrotnie otrzymałyśmy dotację na projekt „Wszędobylscy”. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Podróże poza utartym szlakiem”. Będzie to dla mieszkańców Zbąszynia dwumiesięczna wyprawa w nieznane, pełna opowieści, warsztatów podróżniczych, fotografii z magicznych miejsc Polski i świata.
 
 

GWiNT Ultra Cross po raz szósty!

 • 13-05-2019
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj

W dniach 10-11 maja odbyła się szósta edycja Ultramartonu Crossowego GWiNT.  Zawodników, którzy już w piątek o godz. 18:00 wyruszyli na trasę Super GWiNT-a (100 mil), na placu Niepodległości w Nowym Tomyślu, przywitał starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, który życzył zdrowia i wytrwałości wszystkim śmiałkom mierzącym się z ponad 160 kilometrową trasą. 

 

Podczas tegorocznej edycji, pierwszego Ultramaratonu Crossowego w Wielkopolsce, wszystkie mety – każdego z dystansów – umiejscowione zostały w Nowym Tomyślu. Plac Niepodległości w sobotni dzień tętnił życiem. W rytmie muzyki, głośnego dopingu, oklasków i komentarza konferansjerów, na metę wbiegali uczestnicy GWiNTa. Mając w nogach potężne ilości kilometrów, z uśmiechem na ustach i ogromną satysfakcją, odbierali medale za ukończenie wyczerpującego biegu. 
Zawodnikom, którzy ukończyli rywalizację „na pudle” w kategoriach OPEN oraz w kategoriach wiekowych stosowne statuetki wręczali m.in.: wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor, wicestarosta grodziski Sławomir Górny, zastępca burmistrza Grodziska Wlkp. Marcin Brudło, Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp. Dariusz Szulc oraz Dyrektor Zawodów ultramaratonu „GWiNT Ultra Cross”Ryszard Bronowicki.
Warto wspomnieć, że nazwa GWiNT wzięła się od pierwszych liter powiatów, przez które przebiegają malownicze trasy biegu – Powiat Grodziski, Powiat Wolsztyński, Powiat Nowotomyski. Uczestnicy ultramaratonu mierzyli się z trasami o długości 55 km, 110 km i 100 mil (ok. 160 km). W to wyjątkowe, biegowe przedsięwzięcie, jak co roku, włączyło się Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu oraz Powiatowe Centrum Sportu w Nowym Tomyślu.

Wyniki biegów znaleźć można pod linkiem: :
https://plus-timing.pl/wyniki#search[search]=gwint

 

GALERIA

 
 

Nowotomyscy uczniowie w gronie laureatów i wyróżnionych w konkursie "Złotej Żaby"

 • 13-05-2019
 • Autor: Kamil Kałek
 • drukuj
W sobotę, 11 maja w Swarzędzu ogłoszone zostały wyniki tegorocznej „Złotej Żaby” konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z województw: wielkopolskiego i lubuskiego. Konkurs przeprowadzany jest w dziedzinach języka polskiego, literatury i matematyki.  W 26. edycji konkursu mogli wziąć udział uczniowie klas: 7,8 oraz klasy 3. gimnazjum. W etapie szkolnym wzięło udział, łącznie w obu dziedzinach, ponad 7 tysięcy uczniów, w tym w powiecie nowotomyskim 104.
Z matematyki najlepszy wynik w konkursie uzyskał Kosma Kasprzak, uczeń klasy gimnazjalnej prowadzonej w XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Michał Redmer z Gimnazjum Zakonu Pijarów im. Jana Kalasancujsza w Poznaniu zajął miejsce drugie, a Aleksander Wruk (uczeń klasy ósmej) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu był trzeci.

Konkurs z języka polskiego i literatury wygrała Amelia Łopata z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy. Julia Świtek z klasy gimnazjalnej XXXVIII Dwujęzycznego LO w Poznaniu była druga, a Kacper Jarzębowski z klasy ósmej SP nr 4 im. UNICEF w Obornikach zajął miejsce trzecie.

W gronie laureatów i wyróżnionych ze szkół położonych w powiecie nowotomyskim oprócz zwyciężczyni konkursu z języka polskiego znalazła się Sandra Razik ze Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Taczaka w Wąsowie (wyróżnienie, 33-35 miejsce w dziedzinie matematyki). 

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Zadania konkursowe układa zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM i Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Komisja Konkursowa ustala ostateczne wyniki w oparciu o etap wewnątrzszkolny oraz etap finałowy. Laureaci otrzymują prestiżowe statuetki złotej żaby. Laureatom i wyróżnionym przyznawane są ponadto nagrody rzeczowe: książki, m in. zbiór zadań „Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą”, sprzęt elektroniczny, upominki od sponsorów, prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego Fundacji EKOS w Swarzędzu. Nagrody rzeczowe otrzymują też nauczyciele laureatów trzech najwyższych miejsc w obu dziedzinach. Wszystkie zadania z obu etapów tegorocznej edycji Konkursu oraz pełne listy laureatów i wyróżnionych są dostępne na stronie: zlotazaba.pl. 

Konkurs jest współfinansowany przez: Województwo Wielkopolskie, samorządy powiatów (poznańskiego, kościańskiego, nowotomyskiego, obornickiego, szamotulskiego, wolsztyńskiego), samorządy miast i gmin (Kołaczkowo, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Szamotuły, Środa Wlkp, Września) oraz prywatnych sponsorów. Patronat nad konkursem objęli: UAM – Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Radio Poznań.
1 2 3 4 5 6 ... 65
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
 • CAPTCHA
  CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
  Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Informacje

Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu
ul.Poznańska 33
64-300 Nowy Tomyśl

tel. 61 44 26 700

fax 61 44 23 589

email: starostwo@powiatnowotomyski.pl
 
Starostwo czynne w godzinach
Poniedziałek - piątek 7:30 – 15:30
Rachunki  bankowe
1. Rachunek  bieżący  -Budżet (Organ):
nr 53 9058 0000 0000 0000 7272 0033   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
2. Dochody Starostwa Powiatowego:
nr 11 9058 0000 0000 0000 7272 0013  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
3.Rachunek wyodrębnionych  wpływów - geodezja:
nr 54 9058 0000 0000 0000 7272 0015   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
4.Rachunek dochodów komunikacyjnych :
nr 70 9058 0000 0000 0000 7272 0018  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
5.Wyodrębnione wpływy- Grunty Skarbu Państwa:
nr 22 9058 0000 0000 0000 7272 0009  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl